Paastumine. Paastumise faasid ning nende kasutegurid

Jaapani rakubioloog Yoshinori Ohsumi pälvis Nobeli Preemia Meditsiinis aastal 2016. Ta uuris, raku taastootmist ja uuenemist- protsessi nimega autofaagia. Ta tõestas, et paastumine aktiveerib autofaagia, mis aitab aeglustada vananemise protsessi ning omab positiivset mõju raku uuenemisele. Autofaagia, mis tekib paastudes, aitab eemaldada mürke, jääke ning hoida rakusisesed geenid stabiilsena toimimas.

Paastu abil esile kutsutav autofaagia aitab vabaneda vananevatest rakkudest ja vähendada põletikulisi protsesse kehas. Olenevalt paastumise ajast. Saavad inimesed paastuga erinevaid hüvesid maitsta. Selleks, et paremini mõista, mis paastu ajal sinuga juhtub liigitatakse paast viide faasi. Paastu viis faasi aitavad sinu vaimu valmis seada paastu ajaks ning teadlikuks saada kasuteguritest, mida antud paastu läbides saavutad. Mis need faasid on kuidas need sulle mõjuvad ning mida oodata kolme päevasel veepaastul? Kohe vaatame!

Siin on faasid, mida jaotatakse viieks:

  1. Ketoos ja tugev ketoos
  2. Autofaagia
  3. Kasvuhormoon
  4. Insulini tootmise vähenemine
  5. Immuunrakkude uuenemine

Siin kirjeldan lähemalt, mis leiab aset igas paastufaasis, et teaksid, mis kasu sa sellest saad ning mis sinuga selles ajafaasis toimub:

Faas 1: 12 tundi

Tüüpiline inimkeha energia allikaks on glükogeen, mida saadakse glükoosist, suhkrutüüp, mida hangitakse süsivesikuid süües. Toidu seedimisel, muundatakse süsivesikud glükoosiks, mida talletatakse glükogeenina musklites ning maksas. Niikauaks kui lihastes ja maksas jagub talletatud glükogeeni, kasutab keha energia allikaks ja funktsioneerimiseks vaid seda kütust.

Nüüda aga hormoonidest. Kaks tundi peale sööki tõuseb insulin, öeldes kehale, et see hakkaks glükoosi energiaks tootma. Peale 12 paastu tundi langeb aga insulin märgatavalt. Hormoon, leptiin, langeb samuti-tema vastutab sulle täiskõhutunde signaali eest. Samas aga tõuseb hormooni ghrelin hormooninäitaja, mille ülesanne on teavitada sind näljast!

Faas 2: 18 tundi.

Olenevalt individuaalsest konstitutsioonist võtab keskeltläbi 18-24 tundi inimkehal aega, et tarbida ära kogu talletatud glükogeeni. Kui see juhtub peab keha leida ja ümber lülituma alternatiivsetele energia allikatele. Peale nelja tundi söömis peatamist hakkab keha kasutama energia hankimiseks protsessim mida nimetatakse lipolüüsiks. Lipolüüsi protsess muundab triklütseriidi(lipiidi tüüp sinu rasvarakkudes) energia allikakas kehale.Lisaks muudab ta aminohapped (osakesed, millest moodustuvad proteiinid) energiaks.

Need energiadepood ammenduvad kiiresti ning peale 18 tundi paastumist läheb keha üle ketoosi ehk autofaagiasse.

Selles faasis ei ole kuskilt mujalt enam energiat muundada kui keha enda rasvadest. See saabki olema peamine energia allikas siit alates.

Rasva energiaks muundamise protsessis eraldab keha endast ketoone ehk molekule, mida maks toodab rasvhapetest. Selles faasis jääb insulini tase (hormoon, mis reguleerib, süsivesikute, rasvade ja proteiinide metabolismi) jäävad madalaks, kuid glükogen, see mis veresuhkru taseme näitaja hakkab tõusma, et vältida vere glükoosi langust liiga madalale tasemele.

Faas 3: 24 tundi.

Peale 24 tundi veepaastu, lülitub keha ümber uuele režiimile. Selleks on enesetervendus ehk autofaagia. Autofaagias hakkavad rakud lahti puhastama end vanadest, vigastest või halvasti funktsioneerivatest osakestest.

Autofaagia faas on kõige olulisem faas sinu keha tervisele sest just selles faasis lasuvad teaduslikud tõendid Nobeli Preemia (2016)pälvinud rakubioloog Yoshinori Ohsumi raku uuenemise ja taastootmise võimete osas. Autofaagias tõendatud meditsiiniliste kinnitatud avastuste hulka kuuluvad põletikuliste protsesside taandumine, vähirakkude hävinemine, Alzheimeri tõve algpõhjustaja häirunud proteiini sünteesi taandumine. Keha loomulik autofaagiavõime väheneb vanuse tõustes- seetõttu on kõikide vananemisega seonduvate protsesside edasi lükkamiseks, taandamiseks ja uuenemiseks ning taastootmiseks teaduslikult tõestatud kasu autofaagiast. Teadusliku tõestusena leiab aset fakt, et paast on seotud pika, tervema elu ea tagamisega.

Faas 3: 48 tundi

Peale 48 tundi paastu laskub keha pika faasi paastu olekusse.Selle tulemusel leiavad aset järgnevad protsessid. Esmalt tõuseb märgatavalt kasvuhormooni tase-mis võimendab ja kiirendab kehas kasvu, lihasmassi, taastumise taastootmise ning uuenemise protsesse. (HGH stimuleerib ja aktiveerib, rakusisesed metaboolsed protsessid. HGH inimkasvuhormoon aitab hoita ja taastoota terveid kudesid ajus ning teistes organites. See hormoon kiirendab tervenemist peale vigastusi, traumasid, taastada optimaalne lihasfunktsioon peale treeninguid. Aitab ehitada lihasmassi, kiirendada ainevahetust ning põletada keharasva. HGH mõjub noorendavalt ka nahale. Aeglustab vanaemist ning vähendab vanusega kaasnevate haiguste sümptomeid.Selle protessi eest vastutab näljahormoon greliin, mis soodustab HGH kasvu kehas. Rääkides näljahormoonist greliinist ja näljast peaks vahelduv näljatunne peale 48 tundi lakkama nüüdsest, kuni paastu lõpuni.

Kui sa soovid koduselt ja edaspidi iseseisvalt paastudes kasu saada sellest faasist siis on sinu soovituslik vahelduvsöömise ja paastu intervall 5:2 ehk 5 päeva toitumist ja 2 päeva paastu nädalas.

Faas 5: 54 tundi.

Viiekümne neljandaks paastutunniks on sinu insulini (veresuhkrutase kõige madalamal tasemel kogu paastu vältel. Sinu ketoonide tase jätkab tõusmist, mis aitab maksal rasva lõhustada ning energiaks muundada. Insulini tase on aga madalal, mis taastab harmoonilise hormoonide ning organite funktsioneerimise. Aitab vähendada rasva protsenti kehas ning kõikide funktsioonide tõhustamist, mida autofaagia esile toob. Terveneb keha ja ergastub vaim.

Faas 6: 72 tundi

Siia paastufaasi jõudes aktiveerub kehas väga oluline protsess. IGF-1- Proteiini tase langeb. See kasvuproteiin toidab halbade rakkude tootmist. Selle proteiinitaseme vähenemine vallandab tüvirakkude juurde, luua uusi immuunrakke, vähendada keha oksüdatiivset stressitaset-kõik mis aitab vältida vananemisprotsesse ning haigusi.

Soovitused iseseisvaks paastuks:

  • Ideaalis paastutakse iseseisvalt maksimum 24 tundi. See on ka esmapaastujale alustuseks optimaalne.

  • Algust teha soovitatakse paastumist kord nädalas sulle sobival päeval. Alustada hommikul ja lõpetada paast järgneval hommikul näiteks.

  • Kõik paastud, mis ületavad selle künnise tuleks ideaalis läbida spetsialisti jälgimise all. Tervislike näidustuste korral konsulteerida arstida.

  • Madala veresuhkru ning aktiivse eluviisiga inimestel soovitan esialgu proovida piiratud ajaga vahelduvpaastu päevasid ehk (intermitted fastingut), kus valitakse päeva toiduaknaks 4, 6 või 8 tundi, ning ülejäänud aja 18 või 16 tundi paastutakse.

  • Paastu aega üha pikendatakse, kuniks jõuad 24 tunni täis paastu ajani. Paastuviise on mitmeid. Siinkohal on hea välja valida endale sobiv ning proovida, mis sulle paremini sobib. Vastavalt vajadusele ning eesmärgile. Nagu selgus sõltub paastu mõju paljuski kestvusest. Kirjutan sulle järgmises artiklis erinevatest paastuviisidest, et saaksid parema ülevaate võimalikest olemasolevatest viisidest ning luua endale sobiv nende seast.

Oluline teada:

Paastu sisenemisel ning väljumisel on sama oluline ehk olulisemgi roll kui paastu ajal endal.

Iga paastu päevale peaks järgnema sama arv paastust väljumise päevi, mis eeldab täpsete juhiste jälgimist ning kinni pidamist.

Paasturännakut on võimalik läbida ka vedeliku ehk puljongi paastuga. Seda ei saa nimetada küll täispaastuks, kuid omab häid tulemusi. See viis vahelduvpaastu on mõeldud neile, kes täit veepaastu veel valmis läbima pole või tervislikel näidustused seda ei võimalda.

Täpsed juhised saab iga paasturännakul osaleja endale paasturännakule registreerimisel

Kommentaarid

Email again:

Eelmine

Terviseprobleemide varjatud allikas - Gluteen

Järgmine

Kohv. Millist kohvi juua, nii, et see ka kasulik oleks?

Jaga seda artiklit